| Name : | Rakshith K S |
| Age / Height : | 27years / 5ft 7in |
| Religion - Caste: | Hindu - Sadu Lingayath |
| Subcaste: | SADHU LINGAYATHARU |
| Weight : | 61 Kg - 65 K |
| Gothra / Bedagu : | |
| Education | BE |
| Working as - Working in: | Software Engineer at capgemini | Bangalore |
| Name : | Rakshith K S |
| Marital Status : | Unmarried |
| Body Type : | Slim |
| Complexion : | Fair |
| Height : | 5ft 7in |
| Weight : | 61 Kg - 65 K |
| Date of birth : | 21-7-1999 |
| Mother Tongue : | Puspagiri mallikarjuna shwamy |
| Complexion : | Fair |
| Body type : | Slim |
| Blood Group : | N/A |
| Diet : | Vegetarian |
| Smoke : | No |
| Date of Birth : | 21-7-1999 |
| Caste : | Hindu - Sadu Lingayath |
| Gothra / Bedagu : | |
| Raasi : | Tula (Libra) |
| Nakshatra / Star : | Chitta |
| Place of Birth : | CHIKKAMAGALURE |
| Time of Birth : | 10.00 Am |
| Religion : | Hindu |
| Sub Caste : | SADHU LINGAYATHARU |
| Education : | BE |
| Working as : | Software Engineer at capgemini |
| Working in : | Bangalore |
| Annual Income : | Above 12 lakh |
| Father's Name / Occupation : | Sannamalli gowda KM(Alive) / Rtd Teacher |
| Mother's Name / Occupation : | Vanaja K S(Alive) / housewife |
| No. of Brothers : | 0 of 0 married |
| No. of Sisters : | 0 of 0 married |
| Looking Age : | 23 to 26 |
| Looking Marital Status : | Unmarried |
| Looking Height : | 5ft 4in |
| Caste : | Hindu - Sadu Lingayath |
| Sub caste : | SADHU LINGAYATHRU |
| Education : | BE/MBA/MCA |
| Occupation : | MUST |
| Annual Income : | Does not matter |