| Name : | Seema N.S |
| Age / Height : | 29years / 5ft 3in |
| Religion - Caste: | Hindu - Lingayatha |
| Subcaste: | PANCHAMASALI LINGAYATHRU |
| Weight : | 56 Kg - 60 K |
| Gothra / Bedagu : | |
| Education | BE in Computer Science |
| Working as - Working in: | Claims Analyst(Optum Health and Technology PVT limited Jp Nagar 7th phase Banglore | BANGALORE |
| Name : | Seema N.S |
| Marital Status : | Unmarried |
| Body Type : | Slim |
| Complexion : | Whitish |
| Height : | 5ft 3in |
| Weight : | 56 Kg - 60 K |
| Date of birth : | 6-2-1997 |
| Mother Tongue : | SRI THOGARSI MALLIKARJUNASWAMY |
| Complexion : | Whitish |
| Body type : | Slim |
| Blood Group : | O +ve |
| Diet : | Vegetarian |
| Smoke : | No |
| Date of Birth : | 6-2-1997 |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Gothra / Bedagu : | |
| Raasi : | Makara (Capricorn) |
| Nakshatra / Star : | Uttarashada |
| Place of Birth : | Huncha |
| Time of Birth : | 12.30 PM |
| Religion : | Hindu |
| Sub Caste : | PANCHAMASALI LINGAYATHRU |
| Education : | BE in Computer Science |
| Working as : | Claims Analyst(Optum Health and Technology PVT limited Jp Nagar 7th phase Banglore |
| Working in : | BANGALORE |
| Annual Income : | Does not matter |
| Father's Name / Occupation : | Sri;Satish gouda Neralige(Alive) / Former |
| Mother's Name / Occupation : | Sri Mati;Umadevi(Alive) / Housewife |
| No. of Brothers : | 1 of 1 married |
| No. of Sisters : | 1 of 0 married |
| Looking Age : | 30 to 34 |
| Looking Marital Status : | Unmarried |
| Looking Height : | 5ft 5in |
| Caste : | Hindu - Lingayatha |
| Sub caste : | Any Ligayath |
| Education : | BE/M.TECH/MS |
| Occupation : | Software Engineer |
| Annual Income : | Does not matter |